Wise Ally International Holdings Limited provides one-stop solutions to global companies with competent engineering expertise, sophisticated manufacturing facilities & non-compromised high quality requirements. We offer a comprehensive range of services including design & development, co-development and full turnkey contract manufacturing services of multi-functional modules, electronics assemblies and finished products in different product categories. By providing innovative product design optimization and engineering solutions to our customers, we embrace our value-added professional to serve you the best as your reliable solution partner.

Company History & Milestones

Board of directors

 

Mr. Chu, Wai Hang Raymond

Executive Director

Mr. Chu, Wai Hang Raymond (“Mr. Chu”), is one of the founders of our Group and was appointed as a Director on 15 January 2019 and re-designated as an executive Director and the Chairman of our Company on 11 March 2019. He is responsible for the leadership of the Board, corporate governance promotion, strategic planning, and major decision-making of our Group.

Prior to the establishment of our Group in July 2010, Mr. Chu worked for the Defond Group since June 1990 as the chairman responsible for technical, information technology and research and development functions and later for the management and operation of the EMS division. From May 1977 to early 1990s, Mr.  Chu worked as an engineer for a company principally engaged in the supply of electromechanical motion systems and solutions.

Mr.  Chu graduated from the University of California, Berkeley in the U.S.  with a bachelor of science in mechanical engineering in March 1977.

 

 

Mr. Tsang, Ming Chit Stanley

Executive Director

Mr. Tsang, Ming Chit Stanley (“Mr. Tsang”), is our CEO, and was appointed as a Director on 15 January 2019 and re-designated as an executive Director and CEO on 11 March 2019. He joined our Group on 30 August 2010 and is responsible for the overall management, strategic planning, business development and major decision-making of our Group.

Mr. Tsang joined Defond Group as chief financial officer in January 2005, where he was responsible for overseeing the overall finance and accounting functions, taxation matters and handling banking relationships. He was promoted to chief operating officer in April 2007, where from August 2010 to December 2015, he was responsible for overseeing the overall production, operations, human resources functions and supply chain in relation to both our Group and the Defond Group. Since December 2015, Mr. Tsang has been responsible for the overall management, strategic planning, business development and major decision-making of our Group exclusively.

Prior to joining Defond Group, from April 1999 to December 2004, Mr. Tsang worked for Digital Lighting Co. Limited, a company principally engaged in the manufacturing of lighting products, initially as accounting manager and was later promoted as director of finance and administration and was responsible for overseeing finance, internal audit, administration and information system functions.

Mr. Tsang attended Springfield College in the U.S. from January 1989 to May 1990 then studied at the University of Washington in the U.S. from October 1990 to December 1992, obtaining a bachelor of business administration in December 1992. Mr. Tsang has been selected for membership in Beta Gamma Sigma, the honor society for collegiate schools of business, and received a certificate issued by the University of Washington Chapter in May 1992. Mr. Tsang became a certified public accountant of Washington State Board of Accountancy in August 1995, and became a member of American Institute of Certified Public Accountants in 1998.

 

 

Mr. Chan, Chi Ming

Executive Director

Mr. Chan, Chi Ming (“Mr. Chan”), was appointed as an executive Director and designated as the COO on 19 March 2019. Mr. Chan joined our Group on 9 April 2018 as the executive vice president and was later promoted to the position of chief operation officer on 1 October 2018. He participates in strategic planning, business development, major decision-making of our Group and is responsible for developing, establishing, and directing the execution of the operating policies of our Group.

Prior to joining our Group, from July 2013 to April 2018, Mr. Chan was a managing director of AstroNova Limited, a member of Astrotech Group. Astrotech Group is principally engaged in electronics manufacturing and Mr. Chan was responsible for developing new business, leading new technology development and coordinating the production process with the manufacturing plant. In 2005, Mr. Chan joined Computime Limited, a subsidiary of Computime Group Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 320) principally engaged in the designing and manufacturing of intelligent electronic controls and internet of things devices for global markets, where his last position was president of control solutions (EMS business) before he left in September 2012. From November 2002 to March 2005, Mr. Chan worked for Leica Geosystems Limited, a surveying measurement solutions provider, as a vice president of sales and marketing China, responsible for managing sales, marketing and business development in China. From April 1985 to February 2002, Mr. Chan worked for a technology and engineering company listed in the Untied States, holding a senior position responsible for sales and marketing of thermal control and safety devices in Asia.

Mr. Chan obtained a certificate in supervisory management and an ordinary certificate in mechanical engineering from the Hong Kong Polytechnic in Hong Kong (the predecessor of the Hong Kong Polytechnic University) in March 1974 and November 1975 respectively. He was awarded a diploma in management studies jointly by Hong Kong Polytechnic and the Hong Kong Management Association in August 1982. He attended all courses on campus and completed the executive program offered by the National University of Singapore and was awarded a certificate jointly issued by Graduate School of Business of Stanford University and Faculty of Business Administration of National University of Singapore in 1990.

 

 

Ms. Ling, Imma Kit Sum

Independent non-executive Director

Ms. Ling, Imma Kit Sum (“Ms. Ling”), was appointed as an independent non-executive Director of our Company on 10 December 2019. She is mainly responsible for providing independent advice to our Group. She is also the chairperson     of the Audit Committee and a member of the Nomination Committee and the Remuneration Committee.

Ms. Ling was appointed as an independent non-executive Director and the chairperson of the audit committee of Digital Hollywood Interactive Limited in November 2017, a global online game publisher for China-based game developers, whose shares have been listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 2022) since December 2017.

Ms. Ling has over 30 years of experience in accounting and auditing. She was an assurance partner of PricewaterhouseCoopers and retired from the partnership in June 2013. Ms. Ling has served as a member of the Appeal Board Panel (Town Planning) since October 2016, a board member of the Estate Agents Authority since November 2015, a council member of The Education University of Hong Kong since April 2015, a member of Hospital Governing Committee of Hospital Authority since April 2015, a council member of The Hong Kong Federation of Youth Groups since October 2014 and an executive committee member of the Hong Kong Youth Hostels Association since May 2001. She previously served as a board member of the Employees Compensation Assistance Fund Board from July 2006 to June 2012.

Ms. Ling is a Certified Public Accountant (Practising) of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants, a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants and a member of the Chartered Professional Accountants, Canada. She is also an accredited general mediator of the Hong Kong Mediation Accreditation Association Limited. Ms. Ling also serves as a member of Practising Members Working Committee of The Association of Hong Kong Accountants, a member of Professional Development Committee of Hong Kong Business Accountants Association and an executive committee member of Regulatory Committee of the Hong Kong Independent Non-Executive Director Association. Ms. Ling received the Outstanding Accountant Ambassador award from the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in 2003.

Ms. Ling obtained a diploma in accountancy from the Hong Kong Polytechnic (the predecessor of the Hong Kong Polytechnic University) in Hong Kong in October 1977 and a master of science in corporate governance and directorship from the Hong Kong Baptist University in Hong Kong in September 2014.

 

 

Mr. Lee, Wa Lun Warren

Independent non-executive Director

Mr. Lee, Wa Lun, Warren (“Mr. Lee”), was appointed as an independent non-executive Director of our Company on 10 December 2019. He is mainly responsible for providing independent advice to our Group. He is also the chairman of the Nomination Committee and a member of the Remuneration Committee and the Audit Committee.

Mr. Lee is an executive director of Da Yu Financial Holdings Limited which principally engages in the provision of corporate finance advisory services and asset management services and listed on the Main  Board  of  the  Stock  Exchange  (stock  code:  1073).  Mr. Lee is also the chairman of SHK Hong Kong Industries Limited which principally engages in investment in listed and unlisted financial instruments and listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 666). Mr. Lee first joined SHK Hong Kong Industries Limited as a manager in July 1992 and became an executive director in September 2004. He was appointed as the chairman of the board and ceased to act as the managing director of SHK Hong Kong Industries Limited in March 2009. From November 2007 to March 2015, Mr. Lee was a non-executive chairman of Rotol Singapore Ltd which was listed on the main board of the Singapore Exchange Limited until August 2011. He acted as an executive director of Viva China Holdings Limited, a company listed on the GEM of the Stock Exchange (stock code: 8032), from June 2010 to June 2013. From February 2013 to April 2013, he was a non-executive director of China Kingstone Mining Holdings Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 1380). From December 2006 to May 2007, he was the chief executive officer of Nam Tai Electronics, Inc. (currently known as Nam Tai Property Inc.), an electronics manufacturing services provider listed on the New York Stock Exchange (stock code: NTP). From March 2004 to February 2006, he was an independent non-executive director of Nam Tai Electronic & Electrical Products Limited, and from February 2006 to April 2007, he was re-designated as a non-executive director. At the time of his directorship, Nam Tai Electronic & Electrical Products Limited was listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 2633). From January 2007 to April 2007, he was also a non-executive director of J.I.C. Technology Company Limited (currently known as China Renewable Energy Investment Limited), which is listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 987).

Mr. Lee graduated from The University of East Anglia in England in 1986 with a bachelor of science and obtained a distinction in master of science from The City University Business School in London in 1988.

 

 

Mr. Szeto, Yuk Ting

Independent non-executive Director

Mr. Szeto, Yuk Ting (“Mr. Szeto”), was appointed as an independent non-executive Director of our Company on 10 December 2019. He is mainly responsible for providing independent advice to our Group. He is also the chairman of the Remuneration Committee and a member of the Audit Committee and the Nomination Committee.

Mr. Szeto was admitted as a solicitor in Hong Kong in September 1992 and is currently a practicing solicitor in Hong Kong. Mr. Szeto is the co-founder of Messrs. Y.T. Szeto & Co., Solicitors that was established in September 1996 and has served as the sole proprietor of Messrs. Szeto & Co., Y.T. since January 2001. Mr. Szeto worked for Messrs. Paul Chan & Co., Solicitors from October 1993 to August 1996 as an assistant solicitor. Prior to that, Mr. Szeto served as an articled clerk in Messrs. Norman Yung & Co., Solicitors from September 1990 to September 1992 and then as an assistant solicitor with the same firm from September 1992 to October 1993.

Mr. Szeto graduated from the University of Hong Kong in Hong Kong with a bachelor of laws in December 1989 and was awarded the postgraduate certificate of laws by the University of Hong Kong in Hong Kong in June 1990. Since June 2017, Mr. Szeto has served as an independent executive director of Evergreen Products Group Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 1962).

Corporate Social Responsibility

Corporate Social Responsibility (CSR) is the continuing commitment of our company to all the stakeholders in the community and society, including our employees and customers, and environment through our contribution to economic development.

Workplace Quality

We aim to provide a fair, equitable and supportive working environment to employees to grow and develop their full potential by respecting their wills and wants on the basis of basic human rights. In addition, to enhance the sense of belongingness of employees, we organize staff activities to facilitate staff communications and strengthen employees’ relations.

Commitment to customers

We strive to provide good quality of service, safe and reliable products to our customers. Our ChangAn factory implements an ISO 9001 quality management system to ensure end products meet our customers’ requirement and desired results by controlling our production process. 

Environmental sustainability

We set up an effective environmental management system to minimize the impacts brought by operations to the environment through complying the standard and guidelines of ISO 14001.

Community Involvement

We utilize our resources to support people in need in the community through co-organizing charity work with local community centres. Our dedication to the society is recognized by the Hong Kong Council of Social Service under the Caring Company Scheme. We would make a stride in contributing to the society constantly.